Для підключення до мережі стаціонарного телефону, модему, міні АТС або факсу, необхідна телефонна розетка. Встановити її можна самостійно, адже зі слабкострумовим вузлом працювати простіше, ніж зі звичайним. Головне знати, який тип розетки потрібен, а також розібратися у схемі підключення.

 

Типи телефонних розеток

Впродовж довгого часу на пострадянському просторі використовувався тільки один тип – РТШК-4. Однак зараз такі прилади практично не ставлять, їм на заміну прийшли європейські аналоги. Перед тим, як підключити телефонний кабель до розетки, потрібно ознайомитися з основними стандартами:

  • RJ-11 та RJ-12. Найбільш поширені формати, можуть мати 2,4 або 6 контактів. Найчастіше застосовуються для підключення домашніх телефонів;
  • RJ-9. Застосовується для під'єднання трубки до телефонного апарату/

Отримати більш детальну інформацію про телефонні розетки, а також придбати потрібний прилад, можна у розділі «Телефонні розетки».

За способом монтажу телефонні розетки діляться на зовнішні та внутрішні. У першому випадку проводка розміщується на стіні, як і сам прилад. Врізані розетки встановлюються у підрозетник, а дроти знаходяться в стіні, під штукатуркою.

подключение телефонной розетки

Як підключити подвійну телефонну розетку: покрокова інструкція

Процедура монтажу виглядає наступним чином:

  1. Готуємо набір інструментів та матеріалів: викрутка з ізольованою ручкою, ніж, саморізи, кусачки, ізоляційна стрічка, мультиметр, рукавички, маркер для розмітки, кабель.
  2. Знеструмлюємо електромережу та одягаємо гумові рукавички. Яка напруга у розетці? Невелика, у межах 40-60 В. Однак у деяких випадках вона підвищується до 110-120 В, так що захист не завадить.
  3. За допомогою спеціального інструменту зачищаємо дроти на 4 см. Робити це потрібно акуратно, так як жили досить тендітні.
  4. Визначаємо полярність контактів за допомогою мультиметра. Якщо такого немає, то орієнтуємося за кольором контактів. Зелені, помаранчеві та сині дроти у комбінації з білим кольором – позитивні.
  5. Під’єднаємо контакти до провідників.
  6. Підключаємо та кріпимо гвинтами жили проводу. Щоб зробити все правильно, звіряємося зі схемою, що йде в інструкції до приладу.
  7. Тепер потрібно зібрати телефонну розетку. Для цього фіксуємо її на стіні за допомогою шурупів (або двостороннього скотча) та одягаємо кришку.

блок розеток и телефонная розетка

Для захисту дротів при відкритому типі установки використовуються кабель-канали. Це можуть бути як декоративні настінні конструкції, так і підлогові плінтуси. Щоб було легше проводити діагностику, їх роблять знімними.

Якщо встановлюється прихована розетка, то перед монтажем необхідно розмітити майбутнє місце розташування проводів та підрозетника. Отвір для останнього робиться перфоратором, а фіксація – саморізами. Що стосується кабелю, то краще використовувати КСПВ з мідного дроту.

Більше інформації про дроти, конектори та телефонні розетки можна отримати зі статті «Що таке пасивне мережеве обладнання».

 

Відмінності у підключенні двожильного (RJ-11) та чотирижильного (RJ-12) проводів

Монтаж таких пристроїв виглядає однаково (по інструкції вище), але принцип приєднання кабелю різний. Підключити розетку на 2 дроти легше, адже там всього два кольори провідників відповідно до міжнародного стандарту – червоний (негативний) та зелений (позитивний).

До RJ-12 приєднується чотирижильний кабель, тому схема виглядає складніше. Зазвичай провідники підключаються парно з внутрішніми проводами за кольорами: червоний до зеленого, чорний до жовтого. У різних виробників кольорове маркування може відрізнятися, ознайомитись з ним можна у схемі (на коробці або в інструкції).

Якщо в розетці застосовується система клем, то перша пара проводів фіксується до 2-ї та 3-й клем, а друга – до 1-ї та 4-ї.

сравнение rj-11 и rj-12

Як протестувати телефонну розетку після монтажу

Для того щоб переконатися у якості установки, потрібно попросити кого-небудь подзвонити на підключений телефон. Якщо все зроблено правильно, але апарат все одно не дзвонить, значить потрібна перевірка ліній за допомогою мультиметра.

Щоб правильно підібрати конектор, рекомендуємо ознайомитися зі статтею «Класифікація та відмінності роз'ємів оптичних кабелів».

Робиться це таким чином:

  1. Відключаємо всі пристрої від телефонної розетки.
  2. Знаходимо інтерфейс телефонної мережі (NID), зазвичай він встановлюється на території будинку, або десь поруч.
  3. Відгвинчуємо кришку з позначкою «Доступ клієнтів» за допомогою викрутки.
  4. Від'єднуємо лінії, які будуть перевірятися, від тестових роз'ємів NID. Чекаємо повного відключення від мережі, приблизно хвилину.
  5. Виставляємо на мультиметрі режим безперервності.
  6. З'єднуємо контакти мультиметра з телефонними дротами. Якщо безперервності немає, то пара працює нормально.
  7. Повторюємо процедуру з кожною парою телефонних ліній.

Якщо дзвінок проходить, але якість зв'язку нестабільна, значить була не дотримана полярність контактів. Або ж проблема криється не в розетці, а в телефоні, або конекторі.

телефонный кабель с розеткой

Висновки

Для того щоб самостійно підключити телефонну розетку не потрібно бути досвідченим електриком. Всі роботи виконуються у середньому за годину, з урахуванням прокладки кабелю. Почати варто з покупки якісної розетки та необхідних інструментів, зробити це можна на нашому сайті. Потім проводяться підготовчі роботи та безпосередньо сама установка. Якщо потрібне підключення приладу формату RJ-25 чи RJ-45, то краще звернутися за допомогою до фахівців.